DIY DSLR PVC Shoulder Rig

DIY DSLR PVC Shoulder Rig

The folks at the Slanted Lens decided to Get a bit DIYish this weekend and came up with a PVC DIY shoulder rig.

It’s a bit different from the designs they are floating around the web and the entire build is about 10$. Basically it’s a bunch of PVC parts, a 1/4-20 screw and some optional electrical tape. It looks pretty nice, thought the angle on the shoulder looks a bit weird.

Make sure to watch that bit at the end where Lars talks about how he holds the rig. A pretty interesting solution to not having a follow focus rail.

Parts

DIY DSLR PVC Shoulder Rig

Going through the PVC T

DIY DSLR PVC Shoulder Rig

Holding the rig

DIY DSLR PVC Shoulder Rig

 • http://twitter.com/nacho_scav Ignacio Sánchez

  Here in Spain is hard to find a 1/4″ screw that long (besides we use the metrical system). If anyone knows a store that makes international shipping I’d appreciate it.

 • Özgür

  Bu pvc pipe denilen şeyi Türkiye’de nasıl bulabiliriz? Aydın’da yaşıyorum ama bulamadım. Daha incesi olan içinde bir katman metal olanından aldım başka bir projede. O da olmadı. Tam olarak ismi ne ve kim satıyor bu boruları acaba?

 • Özgür

  PVC elektrik borusu olarak geçiyor. Bir de öyle araştırayım bakalım

 • Özgür

  Sanırsam buldum. Mutlusan 25 şeklinde geçiyor adamın anlattığı 1 inçlik boru. 3 adet de mutlusan 25 dirsek lazım. T parçası da lazım, onu hâla arıyorum.

 • Özgür

  İç Çapı 25mm PVC TE Boru Barçası şeklinde geçiyor. Hepsini online alacağım bakalım kargo fiyatı ne kadar olacak 😀 Belki bulamayanlar vardır diye Türk bir arkadaşımın yazısının altına yazdım. Umarım kızmamışsındır.

 • http://www.radicalgeek.me Bill Horst-Kotter

  Can this by modified for a camcorder with light, microphone, and field mixer attached to a mounting bracket.